ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
komentowane oceniane czytane

Pierwszy raz na festiwalu w Jarocinie. Legendy jazzu zagrają na JF 2017

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    22.05.2017
Bartek Nawrocki
komentarzy 9 ocen 8 / 75%
A A A
 fot. Jarocin Festiwal 2017

Jarocin Festiwal 2017. Kolejna odsłona artystów. Tym razem dwóch najwybitniejszych europejskich trębaczy jazzowych - Tomasz Stańko i Enrico Rava. Zagrają jedyny w Polsce koncert na trasie "European Trumpet Legends". Do Jarocina przyjadą zaraz po koncertach w Rzymie i Wiedniu.

Organizatorzy tegorocznego Jarocina, prócz zmiany lokalizacji festiwalu, stawiają na różnorodność muzyczną. Na festiwalu zagra m.in. amerykańska legenda post-punku Pere Ubu, tegoroczny zdobywca dwóch Fryderyków - Organek czy też O.S.T.R., który w 2016 sprzedał najwięcej płyt w Polsce, tworząc muzykę hip-hopową z dala od głównego nurtu. - Obok tych najbardziej znanych, wystąpią artyści, którzy nie stronią od eksperymentów: Syny, Resina czy Mitch & Mitch, którzy po sukcesie płyty nagranej ze Zbigniewem Wodeckim, kontynuują poszukiwania w bardzo różnych obszarach muzyki alternatywnej – informuje organizator.

- Występ Tomasza Stańko i Enrico Ravy to bezsprzecznie wisienka na torcie tegorocznego programu. Mimo wielu lat spędzonych na scenie, reprezentanci renomowanej wytwórni ECM stale koncertują odwiedzając prestiżowe kluby, sale koncertowe i festiwale na całym świecie.

Artyści po raz pierwszy będą wspólnie przewodzić projektowi łączącemu europejskich oraz amerykańskich muzyków: dwójka trębaczy będzie wspierana przez mieszkającego w Nowym Jorku basistę Reubena Rogersa,  perkusistę Geralda Cleavera oraz włoskiego pianistę - Giovanniego Guidiego.

Enrico Rava, stale szukający nowych i ekscytujących artystycznych doświadczeń, pojawił się na scenie w połowie lat 60., szybko stając się jedną  z najważniejszych i najsławniejszych nowych postaci europejskiego jazzu. Szczery sposób komunikacji oraz kpiarskie poczucie humoru uwidaczniają się zarówno w jego osobowości, jak i w samej muzyce. Za takie podejście zyskał łatkę nonkonformisty gotowego do niestandardowego myślenia i podejmowania nowych wyzwań. Jego styl jest natychmiast rozpoznawalny: niezwykle liryczny oraz ekspresyjny, a jednocześnie świeży i pełen pasji, wyróżniający się we wszystkich jego dźwiękowych przygodach.

 

Tomasz Stańko: kompozytor, trębacz, improwizator – zarówno w życiu, jak i w muzyce. Zadebiutował pod koniec lat 50. w Krakowie, w komunistycznej  Polsce - jazz był wtedy synonimem wolności. Cechując się wyjątkowym brzmieniem i językiem, artysta jest powszechnie uznawany za jednego z najoryginalniejszych i najważniejszych jazzmanów na całym świecie. Mimo 75 lat na karku, muzyk nie stracił charakterystycznej dla siebie pasji do odkrywania i podejmowania nowych artystycznych wyzwań. Jest otwarty na nowości, lecz na przestrzeni lat udało mu się zachować rzadko spotykaną twórczą spójność. Mimo że jest znany jako znaczący innowator w europejskim jazzie improwizowanym, nie odszedł od klasycznego jazzu jako muzyki i stylu, w którym jego twórczość jest głęboko zakorzeniona.

Artyści ogłoszeni do tej pory na Jarocin Festiwal 2017:
Voo Voo, Krzysztof Zalewski, Fisz Emade Tworzywo, Pere Ubu, Tomasz Stańko i Enrico Rava, Hey, Organek, Happysad, Decapitated, O.S.T.R., Lao Che, 25-lecie Illusion, Kaliber 44, Wojtek Mazolewski Quintet, Natalia Przybysz, Mitch & Mitch, Syny, Resina, Lilly Hates Roses gra The Smiths, Ted Nemeth. Za kilka dni zostaną podane nazwy kolejnych.  

 

+ 6 głosów: 8 (75%) 2 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jarock
ponad rok temu ocena: 100%  9
Zawsze staram się merytorycznie podejść do zagadnienia i tak będzie tym razem. Moim zdaniem osoba , która zaprosiła znakomitego artystę T.Stańko na Festiwal Rockowy ( chyba , że się mylę) robi mu baaardzo dużą krzywdę ! Nie mamy pomysłu jak organizować ten festiwal . Jeśli wróciliśmy do korzeni jeśli chodzi o organizatorów to może warto posłuchać tzw. głosu ludu w postaci konsultacji jak to uczyniono niejednokrotnie w przypadku parku ... ( za co chwała )
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jarock
ponad rok temu ocena: 100%  8
do ~ zenek . Konsultacje na temat logiki ( festiwal rockowy) i pomysłu .
~ dydol
ponad rok temu ocena: 83%  7
Konsultacje wg Roberta w każdym temacie to pogadali pogadali kilka umów o dzieło lub zlecenie a zrobi sie tak jak juz wczesniej ustalono
~ zenek?
ponad rok temu ocena: 0%  6
konsultacje na temat gustów muzycznych ....... ?
~ Obs
ponad rok temu ocena: 89%  5
Czapka z głowy przed Panem Stańko (i resztą artystów),ale pasuje tu jak pięść do nosa(większość z nich też).Chyba się składy z męskim graniem pokiełbasiły. Słabo. Jest tyle dobrych festiwali... ten DOBRY już był,chociażby dlatego że stracił swoją "twarz"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ola
ponad rok temu ocena: 88%  4
Voo Voo, Fisz Emade Tworzywo,Hey,Happysad, Lao Che - zawsze to samo! Pozostałe - jakieś dziwactwa, nijak się mające do Jarocina
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Opole w Kielcach a Jarocin w Roszkowie
ponad rok temu ocena: 92%  3
No właśnie , Go Ahead już dawno ich zaprosiło, po co Każmierczak małpuje bez sensu line up ? Może Jan Pietrzak wystąpi ? Opole może być w Jarocinie a gwiazdą będzie Zeniu Martyniuk
~ dydol
ponad rok temu ocena: 94%  2
hmmm...Kaźmierczak nadal dożyna kiedyś nazywany FESTIWAL MUZIKY/MUZYKÓW ROCKOWYCH....cytat z jego tuby propagandowej "Przed laty organizatorzy Festiwalu w Jarocinie zaskakiwali zapraszając zespół Anawa z Andrzejem Zauchą, Marka Bilińskiego czy Czesława Niemena. Publiczność jarocińska przyjmowała ich występy na początku ze zdziwieniem, ale w trakcie koncertu już z wielkim entuzjazmem. Liczymy, że tak będzie też i tym razem! " tylko że przed laty takie 'eksperymenty' były dodatkiem do solidnego rockowego festiwalu a nie 'wisienką na torcie'...Go Ahead a nawet Prestige będą wspominane ze łzami...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ festiwalDogorywa
ponad rok temu ocena: 96%  1
jeszcze tylko brakuje zenka martyniuka i eleni i będzie pełen przekrój muzyki , totalny bigos z tematem przewodnim Niemena i płyty której nikt kompletnie nie zna , zmienione miejsce na rynek marsz , ludzie puknijcie sie zdrowo w czoło , zabijecie jarocin festiwal
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji