ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
komentowane oceniane czytane

Strajk w szkołach coraz bliżej. Rodzice poinformowani [AKTUALIZACJA]

› Aktualności ponad rok temu    3.04.2019
Anna Konieczna
komentarzy 44 ocen 1 / 0%
A A A

Nauczyciele i pracownicy szkół przygotowują się do strajku. Kolejne rozmowy przedstawicieli rządu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego zakończyły się fiaskiem. Teraz strony siadają do „rozmów ostatniej szansy”. Czy dojdzie do porozumienia?

 

 

Pracownicy oświaty old początku domagali się podwyżki wynagrodzenia o 1.000 złotych ze spłatą od 1 stycznia. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział strajk generalny. W szkołach - również jarocińskich - lekcje i wszystkie zajęcia mają zostać zawieszone aż do odwołania.

 

[co jarociniacy sądzą na temat żądań podwyżki dla nauczycieli - zobacz TUTAJ]

 

Jarocińskie ZNP w lutym weszły w spór zbiorowy z dyrektorami szkół. Później odbyło się referendum, w którym uczestniczyli nauczyciele i pracownicy administracji z publicznych placówek oświatowych podległych gminie Jarocin. Wynik głosowania był w granicach od 53% do ponad 90% za strajkiem.

 

 

Konsekwencją była uchwała, którą podjął jarociński zarząd ZNP o przystąpieniu do strajku. - Wysyłaliśmy pisma z powiadomieniem do dyrektorów szkół - wyjaśniała Hanna Czerniak. Przyznała też, że sytuacja cały czas jest bardzo dynamiczna. Związek czeka cały czas na efekty rozmów na szczeblu rządowym,

 

 

- Mimo to my zdecydowaliśmy się już teraz na podjęcie tej uchwały o strajku, bo obawiamy się, że jeśli rozmowy w Warszawie nie przyniosą rezultatu, to pozostałoby bardzo mało czasu na powiadomienie dyrektorów szkół o strajku - mówi prezes jarocińskiego ZNP. W przypadku dojścia do porozumienia, uchwała o strajku jarocińskiego ZNP zostanie zmieniona.

 

 

W wyniku rozmów na szczeblu rządowym ZNP obniżył swoje żądania do podwyżki wynagrodzeń o 30% od 1 stycznia tego roku. Zaproponował również uwolnienie dodatku stażowego ponad ustawowy limit określony na 20%.

 

 

30% podwyżki to dla nauczyciela stażysty kwota na poziomie 720 - 730 złotych miesięczne, a dla nauczyciela dyplomowanego - 990 złotych.

 

 

Strajk w szkołach ma się rozpocząć w poniedziałek - 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin zbiegnie się z zaplanowanymi egzaminami: 10,11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja.

 

 

Wiceburmistrz Robert Kaźmierczak informuje, że spotkał się z dyrektorami wszystkich szkół publicznych. - Najważniejsze jest zabezpieczenie egzaminów. Żaden z dyrektorów nie zgłaszał, że tych egzaminów nie jest w stanie przeprowadzić. Każdy walczy o to, ze powołać komisje egzaminacyjne - stwierdza zastępca burmistrza.

 

 

Żeby skompletować składy komisji egzaminacyjnych szefowie placówek będą się posiłkowali nauczycielami z zewnątrz - głównie ze szkół niepublicznych.

 

 

Mogą to zrobić na podstawie rozporządzenia, które w ostatnim czasie wydała minister edukacji, a które mówi, że: „Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów”

 

 

Rozporządzenie zwiększa też liczbę uczniów przypadających na nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego - z 20 do 25 w przypadku egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty.

 

 

Co w poniedziałek mają zrobić rodzice - czy posłać swoje dzieci do szkoły, czy nie? - Jeśli dojdzie do strajku, zajęcia w szkołach a także w trzech publicznych przedszkolach - przy Zespole Szkół nr 4 w Jarocinie, w Mieszkowie i w Witaszycach - zostaną zawieszone - informuje wiceburmistrz Kaźmierczak.

 

 

I dodaje: - Jeśli w szkole jest dwóch, trzech nauczycieli, którzy zadeklarowali, że nie będą strajkować, a szkoła liczy na przykład ośmiuset uczniów, to dyrektor nie jest w stanie zabezpieczyć zajęć.

 

 

[AKTUALIZACJA]

 

Dyrektorzy szkół publicznych gminy Jarocin oraz średnich z powiatu jarocińskiego wczoraj - 3 kwietnia poinformowali wszystkich rodziców drogą elektroniczną - poprzez portal LIBRUS, że od poniedzialku zajęcia w placówkach oświatowych mogą zostać zawieszone.

 

 

- Mamy jeszcze nadzieję, że strona rządowa dojdzie do porozumienia a ZNP, ale gdby tak się nie stało, musieliśmy poinformować rodziców z wyprzedeniem, że od poniedzialku w szkołach lekcje moga zostać zawieszone - stwierdza wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak.  

 

 

Strajk przygotowywany jest w następujących placówkach:

Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie

Zespół Szkół nr 4 w Jarocinie (w tym Przedszkole Publiczne „Bajeczka”)

Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie

Szkoła Podstawowa nr 3 w Jarocinie

Zespół Szkół Mieszków (w tym przedszkole)

Zespół Szkół w Witaszycach (w tym przedszkole)

Szkoła Podstawowa w Golinie

Szkoła Podstawowa w Cielczy

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie

Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach

Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie

Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Cerekwicy

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarocinie

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Redakcja

+ 0 głosów: 1 (0%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (44)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ rodzic
ponad rok temu 44
A w Społecznym na Przemysłowej lekcje są jak w zwykły dzień !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Student
ponad rok temu ocena: 100%  43
A od 2 września strajkują uczniowie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obiektywny
ponad rok temu ocena: 36%  42
Zwykły protest polityczny i tyle w temacie, Broniarz tylko wykorzystał dobrze okazje na korzystny wynik na jesien.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Żerkowiak
ponad rok temu ocena: 81%  41
zacytuję komentarz z innego reportażu. " dostał ktoś kiedyś paragon z korepetycji ". Opodatkować im korepetycje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prawda
ponad rok temu ocena: 67%  40
Jestem za. Wielce się kłócą że po pracy nie mają życia a korepetycje są. To niech założą działalność jednoosobową i niech normalnie doprowadzają podatki od tego i dawaja paragony. Proste. Wtedy będzie wiadomo ile tak naprawdę dorabiają. Człowiek jak pracuje na czarno to naraża się na to ze może mieć problemy a że oni na lewo dorabiają to juz jest dobrze.
~ Żerkowiak
ponad rok temu ocena: 100%  39
I można tylko trzeba i Dyrektor musi chcieć. https://pleszew.pl/news/strajk... A co zaoferowały szkoły z gminy Jarocin. A przede wszystkim Szkoła w Żerkowie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mama
ponad rok temu 38
Katecheci z księdzem zabrali dzieciaki na wycieczkę...do młyna
~ jarock
ponad rok temu ocena: 80%  37
https://dorzeczy.pl/kraj/98996...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
ponad rok temu 36
Od poniedziału maraton z Kinem z Azjii . Uczniom i uczenicom szkół zaleca się poznanie edukaczjne i rozrywkowe dorobku kinematografii dalekiego wschodu . Splash, Splash Love (SP) https://www.youtube.com/watch?... High School: Love On https://www.youtube.com/watch?... Lord of the Drama https://youtu.be/2M8L4Mdw40c..... dramy z tłum pl w www
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WOŻNY
ponad rok temu ocena: 0%  35
Do robot !!czyli do strajku !!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wrrr
ponad rok temu ocena: 61%  34
Kiedy rolnicy strajkowali blokując drogi,społeczeństwo było oburzone, że wsiowe chłopki strajkują kosztem innych .A tu polska inteligencja szantażuje rząd i i będzie strajkować kosztem dzieci. A co one niby zawiniły ? Dlaczego nie strajkują w normalne dni tylko koniecznie w okresie przed egzaminami ? To tak z troski o ich przyszłość ? nie wydaje mi się......Niech strajkują nawet miesiąc ale nie największym kosztem dzieci ! Takim zachowaniem uczą swoich uczniów ,że cel uświęca środki : "takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie ".Przykład zawsze idzie z góry!!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wrr
ponad rok temu ocena: 20%  33
do stella czytanie ze zrozumieniem :niech strajkują ale nie na 5 min przed egzaminami strasząc ,że egzaminy się nie odbędą !
~ dan
ponad rok temu ocena: 54%  32
To chyba rząd nie przejmuje się dziećmi, bo na wszystko pieniądze ma, ale na oświatę nie.
~ Stella
ponad rok temu ocena: 75%  31
Aż dziwi że tego nie rozumiesz. Jeśli będą strajkować po godzinach pracy to zostaną zwyczajnie olani. Rząd nie przejmuje się nimi nawet w sytuacji zagrożenia egzaminów.
~ Niech mają
ponad rok temu ocena: 55%  30
Wszyscy którzy tu wypowiadają się przeciwko podwyżkom dla nauczycieli są zwykłymi zawistnikami. Po prostu zazdrość was zżera, że ktoś może więcej zarobić.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ddq
ponad rok temu ocena: 62%  29
Rozumiem,że w czasie strajku będą mieli wstrzymane wypłaty . Skoro strajkują bo zarabiają mała pracując tyle godzin. To rozumiem,że skoro kosztem dzieci robią strajk a co za tym idzie nie pracują to rozumiem ,że wypłaty mają wstrzymane .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ A parogon
ponad rok temu ocena: 0%  28
Do nel to jeszcze jak dorabiacie na korepetycjach to zacznijcie dawać paragony. Wtedy będzie wiadomo jak potraficie uczyć że po godzinach trzeba wam płacić za to co w szkołach niby nie macie czasu dobrze wytłumaczyć. I możesz sobie darować, dziecko nie kumate bo dziecko z większości przedmiotów dobrze sobie radzi i bardzo dobre ma oceny.
~ nel
ponad rok temu ocena: 60%  27
tak, będą wstrzymane za każdy dzień 8 godzin. A przecież całe społeczeństwo informowane jest że pracujemy 3,6 w ciągu dnia. Interpretacja w zależności od potrzeb. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają.
~ ddc
ponad rok temu ocena: 76%  26
Nauczyciele macie rację. 1800 -2000 zł na rękę to nie jest wypłata, to jest żenada. Ludzie pracują za takie grosze. Totalne upodlenie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jacekpl
ponad rok temu 25
Dla poprawy nastroju i oczekiwania na postępy Dorosłych ,gdzie wiele problemów nie mogą rozwiązać gdzie wykształcenie powinno dawać szybkie i mądre decyzje w kierunku szybkiego rozwiązywania problemu . Uczniom i uczenicom szkół zaleca się poznanie edukaczjne i rozrywkowe dorobku kinematografii dalekiego wschodu . Splash, Splash Love (SP) https://www.youtube.com/watch?... High School: Love On https://www.youtube.com/watch?... Lord of the Drama https://youtu.be/2M8L4Mdw40c... dramy z tłum pl w www
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Oferta...
ponad rok temu ocena: 46%  24
Szkoły powinny w wakacje zapewniać dzieciom i młodzieży ogromną ofertę spędzania wolnego czasu. Oczywiście bezpłatnie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nauczyciel
ponad rok temu ocena: 43%  23
A ja jako nauczyciel chciałbym wyjechać na wakacje np w maju, gdy jest taniej. Niestety nie mogę, bo muszę chodzić do pracy.
~ Pin
ponad rok temu ocena: 100%  22
CZEGO BYŚ TY OCZEKIWAŁ? -KONKRETYNIE.
~ ube43
ponad rok temu ocena: 32%  21
Drodzy rodzice uczniów czy też przedszkolaków, po tym strajku macie proste rozwiązanie udać się do burmistrza i prosić go o zmianę szkoły na NIEPUBLICZNE i macie święty spokój, jeśli macie czas przyjedzcie do Wilkowyii to zobaczycie jak super wygląda szkoła prowadzona przez stowarzyszenie! I NIE MA STRAJKU proste
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dan
ponad rok temu ocena: 75%  20
A ty jesteś zawistny i egoista. Ucz tego samego swoje dzieci to wyrosną na "porządnych" ludzi. Takich samych egoistów jak ty.
~ Adam łaskawca
ponad rok temu ocena: 88%  19
Jasne dać nauczycielowi 1860 i jest super, w ogóle ci z niepublicznych powinni pracować za darmo i całować burmistrza w d...
~ xanax
ponad rok temu ocena: 82%  18
Nauczyciele zarabiają mało. Ale nie jest mi ich wcale szkoda z tego powodu i nie żałuję wogóle nauczycieli z kotlińskiej szkoły. Całe życie ci sami nauczyciele zero rotacji... mają spokojne głowy to też nie wymieniliście ich jako strajkujących. A jak widzę młodych nauczycieli, że chcą więcej to wydaje mi się że rozumu nie mieli. Trzeba się było zastanowić jak wybierali sobie zawód. Mam 30 lat i kształcąc się w danym kierunku miałem świadomość ile może zarobić taki nauczyciel. Praca nie jest dla idei nie oszukujmy się że to misja. Praca to pieniądze żeby iść do sklepu wziąść duży wózek w lidlu i nie patrzeć na cenę, żeby móc jechać na wakacje w ciepłe kraje czy żeby kupić pralkę bez rat w sklepie. Dlatego nie jestem nauczycielem. Nie pozdrawiam.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wit
ponad rok temu ocena: 36%  17
Jeśli moja córka nie zdąży poprawić ocen to składam pozew przeciwko szkole, która uniemożliwiła poprawę oceny i wprowadziła dodatkowy stres dla mojego dziecka. Mało tego będę namawiał wszystkich rodziców w podobnej sytuacji do pozwu zbiorowego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ aaa
ponad rok temu ocena: 67%  16
Jaki Ty biedny... biedne dziecko, aż go szkoda.Znając życie 80% wolnego czasu spędza przy komputerze, a teraz nagłe zmartwienie i ojoj. Zaniedbanie ze strony rodziców, tyle w temacie.
~ Wit
ponad rok temu ocena: 40%  15
Osa tumok to jesteś ty
~ osa
ponad rok temu ocena: 71%  14
Dlaczego córka na bieżąco się nie przykłada do nauki.Poprawa to jedynie w przyszłym roku w tej samej klasie. Aktualnie nauczyciel ma program nauczania narzucony przez MEN który ma obowiązek zrealizowania .Niema możliwość oczekiwania aż jeden czy drugi tuman(tłum.nieuk)przypomni sobie nagle o tym ,że musi poprawić ocenę.
~ Przedszkole
ponad rok temu ocena: 40%  13
A co z zajęciami w Przedszkolu Bajeczka?Do dziś rodzice nie dostali żadnej informacji. Prosze redakcje o interwencję.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wystarczy przeczytać
ponad rok temu ocena: 100%  12
A na stronę przedszkola nie łaska wejść? Widać, że internet jest to poczytać sobie można. Mało to było plakatów jak sie wchodziło do przedszkola? Na drzwiach wejściowych na tablicy informacyjnej? Wystarczy się zatrzymać i przeczytać a nie tylko wparowac zabrać dzieciaka i iść i nic więcej nie interesuje. Proste. Jeszcze brakuje żeby do szanownej osoby sam prezydent zadzwonił z informacją, że bąbelek nie idzie do przedszkola.
~ jarock
ponad rok temu ocena: 52%  11
Dość "Karcie Nauczyciela " ! Konkretne pytanie - skoro nauczyciele maja płacone z "góry" ( sic !) to za czas strajku będą musieli zwrócić "nieprzepracowane " godziny ???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ apsik
ponad rok temu ocena: 100%  10
"nam się należy" jak masz odwagę to podaj kwotę brutto wynagrodzenia za miesiąc luty 2019. Na 100% tego nie zrobisz
~ nam się należy
ponad rok temu ocena: 44%  9
Jaki masz zawód gościu ? Czy też pracujesz za 1860 ? Jeśli tak to ok, w przeciwnym wypadku pakuj walizkę Zalewskiej do Brukseli z napisem - Jesteśmy z Wami
~ :)
ponad rok temu ocena: 80%  8
Strajk się odbędzie. Każdy rodzic, ucznia ze Szkoły Podstawowej nr 2 otrzymał informację na dzienniku elektronicznym, że 8 kwietnia będzie dniem wolnym od zajęć edukacyjnych, co z egzaminami nadal nie wiadomo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XXL
ponad rok temu 7
A kiedy odrobią
~ jarock
ponad rok temu ocena: 51%  6
Nauczyciele ! Branie dzieci jako zakładników degraduje Wasz zawód ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkankka2
ponad rok temu ocena: 55%  5
A to kiedy mają strajkować? W czasie urlopu? A może mają pracować dla misji? Skończyły już się te czasy! Znam inny zwód, który powinien pracować dla misji, a bierze za swoją pracę grube pieniądze (20 minut pracy i aż 50 zł, a czasem nawet 300 zł, jak połączy kilka duszyczek razem). NAUCZYCIELE WALCZCIE O SWOJE!
~ Hugo
ponad rok temu ocena: 75%  4
Tej zawód to degraduja śmiesznie niskie zarobki. A strajk ma być na tyle uciążliwy, żeby strona rządowa zaczęła traktować nauczycieli na poważnie.
~ Obywatelchoregopanstwa
ponad rok temu ocena: 40%  3
Szanowna redakcjo nie macie dość natężenia i wywoływania hejty? Nie można zrozumieć tego czy owego środowiska w dążeniu do godnego wynagrodzenia. Wystarczy poczytać poprzednie komentarze.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
ponad rok temu ocena: 71%  2
Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.
~ halo halo rozmowa kontrolowana rozmowa kontrolowana
ponad rok temu ocena: 38%  1
heniu malina pamietasz waniejący wanir ohp pleszew ? przetarg 200 000 i 30 000 od kaczmarka ze śremu dla ciebie ? heniuś szymczok
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji